Jak zlepšit kvalitu spánku
Zdraví

Nespavost: Efektivní strategie pro zlepšení kvality spánku

Spánek je základní lidská potřeba. Nespavost ovlivňuje negativně nejen samotný spánek, ale také celkovou kvalitu života. Přinášíme vám tipy, díky kterým se s nespavostí vypořádáte.

Proč spíme a jaké důsledky má nespavost?

Vy sice spíte, ve vašem těle ale probíhají ozdravné procesy a komplexní regenerace. Vidíte? Tu nejúčinnější detoxikační kůru máte vždy k dispozici. Během osmi hodin vydatného spánku se vám nastaví metabolická rovnováha na další den.

Pokud tedy vše funguje, jak má. Spousta lidí ale trpí nespavostí. Večer nemohou usnout, v noci se často probouzejí a ráno se brzy budí. 

Na zdraví to má skutečně neblahé důsledky. Narušení biologických hodin vede ke změnám v sekreci některých hormonů (růstový hormon, hormon sytosti nebo stresový hormon). Zvyšuje se také riziko cukrovky, srdeční příhody nebo rakoviny. 

Jak zatočit s nespavostí?

Sáhnout okamžitě po lécích na nespavost by byla chyba. Mnohem lepším řešením je podpořit zdravý spánek tím, že si vytvoříte příznivé prostředí a prospěšnou rutinu. 

Zdroj: Canva

Pravidelný spánkový režim

Základní a důležité opatření, které můžete zavést okamžitě. Když budete chodit spát a vstávat každý den ve zhruba stejný čas, lépe si nastavíte vnitřní hodiny a zlepšíte schopnost usínání.

Přizpůsobení prostředí

Místnost, ve které spíte, by měla být tichá a klidná. Ideálně ji vybavte tmavými závěsy. Kvalitní postel a matrace jsou naprostou samozřejmostí. A pohlídejte si také teplotu. Ta by se ideálně měla pohybovat mezi 16 až 18 stupni.

Vyčleňte si výhradní místo k odpočinku

Chodíte si do ložnice skutečně jen lehnout, nebo ji používáte jako pracovnu, případně z postele sledujete televizi? Pokud si chcete vypěstovat zdravé usínací návyky, udělejte z ložnice svatyni spánku. Všechny ostatní činnosti vynechejte.

Snižte expozici modrému světlu

Čím ho bude méně, tím lépe se vám bude usínat a spát. Modré světlo vyzařují všechna chytrá zařízení a zářivky. Omezte ho minimálně 2 hodiny před spaním

Zdroj: Canva

Vyhněte se kofeinu a alkoholu 

Kávu považujeme za běžnou součást životního stylu. Občas lidé zapomínají na to, že kofein je opravdu silný stimulant. Alkohol zase negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Odpoledne a večer byste se měli konzumaci těchto látek vyhýbat.

Relaxační techniky

Techniky jako hluboké dýchání, meditace nebo lehké protahovací cvičení před spaním pomohou uvolnit vaše tělo i mysl a usnadní usínání.

Terapie jako cesta ze lepším spánkem

Pamatujte, že kvalitní spánek je pro celkové zdraví naprosto nezbytný. Pokud se potýkáte s chronickou nespavostí, měli byste tento problém aktivně řešit. Dnešní tipy lehce převedete do praxe.
Když se vaše problémy s pomocí režimových opatření nezlepší, je vhodné vyhledat pomoc odborníka. Zkušený terapeut vám nabídne personalizované strategie a podporu pro zlepšení vašeho spánku a celkového zdraví.