Zdravé opalování: Přírodní opalovací krém
Nejprve je nutné si říct, jestli je pobyt na slunci z pohledu přírodní medicíny vůbec zdravý. Odpověď je jednoduchá. Sluneční energii potřebujeme, protože pozitivně ovlivňuje naši psychiku a zdraví organismu.
Z pohledu zdravotního významu slunce pro lidské tělo je nejzásadnější pomoc při tvorbě vitamínu D. Ten sice můžeme přijímat prostřednictvím některých potravin (vaječný žloutek, rybí tuk apod.), ale většinu si ho tvoří lidské tělo samo. K tomu jsou nutné právě sluneční paprsky.
Nedostatek vitamínu D má negativní vliv na stavbu kostí. Dále se snižuje obranyschopnost těla, které tak snadněji podléhá různým chorobám. První na řadě jsou onemocnění dýchací soustavy a virózy. Vyloučit nelze ani zranění svalů a šlach. Ovšem z dlouhodobého hlediska se hlavně zvyšuje riziko vzniku mnoha dalších závažných chorob. Za všechny můžeme jmenovat nemoci ledvin, roztroušenou sklerózu, kardiovaskulární choroby nebo rakovinu.
Přírodní opalovací krém
Chcete se opalovat zdravě a bez výčitek? Můžete začít přírodním krémem na opalování. Opalovat se bez kvalitní ochrany je vždy nezdravé a může způsobit nezvratné změny na vaší pokožce.
Značky přírodních opalovacích krémů:
Suntribe
Cocosolis
Naif
Lavera
Gamarde
beBIO
Weleda
The Organic Pharmacy
Mádara
Alphanova
WoodenSpoon
Naturalis
ZUII
Eco cosmetics
Attitude
EY!
laSaponaria
Bio nebo přírodní opalovací krém může používat celá vaše rodina. Můžete tak šetřit, jak svoji pokožku, kterou nebudete zatěžovat zbytečnou chemií, tak i přírodu. Přírodní opalovací přípravky jsou výborné a šetrné jak pro vás, tak i pro planetu
Bez čeho se při pobytu na slunci neobejdeme?
Detoxikace
Před zahájením sezóny opalování je vhodná detoxikace organismu. Očista těla od škodlivých látek má blahodárný vliv na komplexní zdraví, včetně stavu pokožky. Ta je po tomto procesu mnohem lépe připravena na příjem slunečních paprsků.
Detoxikace by měla trvat 2 – 3 týdny. Nemusí se jednat o nijak složitý jídelníček. Zaměřte se hlavně na ovoce a zeleninu. Pijte pouze čistou neperlivou vodu, denně alespoň 2,5 litru. Očistu dále podpořte pitím čaje lapacho nebo užíváním tablet s extraktem z yuccy shidigery. Jestliže byste raději nějakou tinkturu, můžete si pořídit gemmoterapeutika z břízy nebo buku. Naopak vynechte alkohol a všechny nezdravé nápoje a potraviny.
Součástí detoxikace by měly být i lymfatické masáže. Ty pomůžou odvést z těla škodlivé látky a usazeniny. Jejich funkce má navíc dobrý vliv na imunitu.
Jestliže jste očistu nestihli před letní sezónou, nezoufejte. Zahajte detoxikaci co nejdříve, nikdy není pozdě. Ještě musíme zmínit, že plusem vhodně zvolené detoxikace může být snížení nadměrné tělesné váhy. To se vám bude do plavek určitě také hodit!
Antioxidanty
Ačkoliv je pobyt na slunci v rozumné míře prospěšný, přesto slunce kůži vysušuje a může způsobit její předčasné stárnutí. Proto je důležité konzumovat látky, které tomu brání – antioxidanty. Ty navíc dokážou lidský organismus ochránit před volnými radikály, které vznikají vlivem slunce v kůži. Nárůst škodlivých volných radikálů zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Zmínit musíme i to, že část antioxidantů dokonce pomáhá k lepšímu opálení, neboť podporují produkci melaninu.
Mezi antioxidanty by rozhodně neměl chybět betakaroten. Ten chrání tělo proti volným radikálům. Dále podporuje dobré opálení a pomáhá ho udržet delší dobu. Betakaroten lze získat například z mrkve, meruněk, broskví nebo špenátu.
Dalšími velmi důležitými antioxidanty pro opalování jsou vitamíny C, E, koenzym Q10 nebo selen. Vedle stravy (zejména ovoce a zelenina) je můžete tělu nabídnout i prostřednictvím doplňků stravy.
U antioxidantů si pamatujte, že nestačí jejich jednorázová konzumace. Je potřeba je organismu dodávat průběžně.
Reflexní terapie
Reflexní terapie je mezi laiky stále hodně podceňovaná metoda. Přitom se jedná o jednoduché mačkání reflexních plošek na nohou, případně na rukou. Tuto formu alternativní prevence a léčby zvládne každý. Stačí si koupit učebnici nebo zajít na kurz.
Jestliže se reflexní terapii naučíte, můžete ji aplikovat celoročně. Před, při i po opalování samozřejmě také. V této souvislosti je vhodné se zaměřit zejména na žlázy s vnitřní sekrecí, lymfy, brzlík a C bod.
Tipy přírodní léčby po opalování
Pokud to s opalováním trochu přeženete, můžete mít kůži značně citlivou, zarudlou, s puchýřky nebo vyrážkou. V těchto situacích dokáže přírodní léčitelství pomoci.
Co tedy můžete vyzkoušet:
- Rakytníkový čaj – dodá organismu mnoho cenných látek a antioxidantů. Tento čaj je vhodné pít nejen po, ale i před opalováním. Mezi jeho účinky patří urychlení hojení spálenin a protizánětlivý vliv. Kdo nemá rád bylinkové čaje, může si koupit extrakt z rakytníku.
- Kostivalová mast – většina lidí ví, že kostivalová mast podporuje hojení zlomenin a různých úrazů souvisejících s kostmi. Ovšem staří bylináři ji s oblibou používali také na lepší hojení mírných spálenin od slunce.
- Mandlový olej – jedná se o vynikající prostředek na podrážděnou kůži, včetně reakcí na Slunce. Využít ho můžete i tehdy, když máte kůži vlivem opalování příliš vysušenou.
- Pivovarské droždí – hlavním důvodem, proč po opalování přijímat pivovarské droždí, je vitamín B3 (niacin). Ten má protizánětlivý účinek a pomáhá regeneraci kůže. Niacin lze najít i v klíčcích pšenice, semenech slunečnice nebo játrech a masu z tuňáka.
- Aloe vera – výtažky z této rostliny a hlavně gel jsou vynikajícími prostředky na zklidnění podrážděné kůže. Gel má chladivé účinky, působí proti zánětům a volným radikálům.
- Homeopatikum Belladonna – potence 9CH je vhodná po opalování, jestliže je kůže horká, suchá a přecitlivělá.
- Homeopatikum Apis mellifica – pokud je vaše kůže po pobytu na Slunci jakoby nateklá, trpíte bodavou bolestí, je vhodná potence 15CH. Příznaky spálení se podobají včelímu bodnutí.
- Homeopatikum Cantharis – potenci 9CH použijte v případě, že se vám po opalování objeví na kůži puchýřky s čirou tekutinou.
- Homeopatikum Histaminum – tento homeopatický lék je vhodný při alergických projevech na Slunce. Typicky jde o různé vyrážky. Použijte potenci 15CH.
Na úplný závěr musíme upozornit, že slunce je sice zdraví prospěšné, ale nadměrný pobyt na slunci může být škodlivý.
Upozornění: Zde uvedené rady a přírodní postupy nenahrazují klasickou léčbu u lékaře a jejich užití se děje na vlastní odpovědnost čtenáře tohoto článku. Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, před aplikací přírodních postupů se vždy poraďte s vaším lékařem.